Prodejna v Praze otevřena až do 23. 12. s možností osobního odběru objednávek z e-shopu.

Franz Kafka. Génius doceněný až po smrti

2. 7. 2024 |

Když se dnes řekne jméno Franze Kafky, po celém světe jej lidé znají jako brilantního spisovatele a znají jeho Proměnu, Zámek nebo Proces. Přitom, kdyby to bylo na samotném Kafkovi, jeho díla by se téměř nedochovala. Tak podceňoval svou práci a byl s ní neustále nespokojený, že po své smrti přikázal rukopisy zničit. Naštěstí jej jeho přítel Max Brod neposlechl, a my se jako národ můžeme chlubit talentovaným rodákem z Prahy.

Franz Kafka se narodil 3. července 1883 v Praze. A jak sám přiznal, toto město jej chytilo a už nepustilo. Miloval Prahu a Pražany, za život se mnohokrát stěhoval, ale vždy zůstával městu věrný. Vystudoval zde práva a pracoval pro pojišťovny jako koncipient a později tajemník. Ve své práci zaznamenával úspěchy a kariérně se mu dařilo, sám k ní měl ale rozporuplný vztah - jako své jediné povolání viděl literaturu. První texty publikoval v mnichovském časopise Hyperion a v almanachu Maxe Broda Arkadia. Za života publikoval jen několik povídek, údajně ale hodně svých děl ničil, jelikož se mu nezdála dostatečně dobrá. Po smrti zejména jeho romány s tragickými konci a komplikovanou postavou hlavního hrdiny dobyly svět a Kafka dnes patří k nejslavnějším Pražanům.

Sám Kafka byl dle vzpomínek blízkých milý, slušný, usměvavý, oblíbený kolega. Pečlivě, ale jednoduše se oblékal, nemluvil vulgárně, nekouřil, nepil alkohol ani kávu. V životě se mu objevilo několik výrazných žen, mezi nimi i novinářka a odbojářka Milena Jesenská, která jeho dílo překládala. Spisovatel se ale nikdy neoženil a nezaložil rodinu. Ve svých 40 letech zemřel na tuberkulózu.
0 komentářů
Update cookies preferences