Prodejna v Praze otevřena až do 23. 12. s možností osobního odběru objednávek z e-shopu.

Byl pozdní večer – první máj...

30. 4. 2024 |

Karlu Hynku Máchovi bylo pouhých 25 let, když náhle zemřel. Jeho jméno a dílo se ale i přesto stalo synonymem a symbolem romantiky nebo lásky. Jeho nejslavnější báseň, Máj, známe všichni - brilantní verše, které nechybí v žádné čítance, patří mezi klenoty naší literatury.

I když se mladý Ignác, jak znělo básníkovo původní jméno, narodil 16. listopadu 1810 do poměrně chudé rodiny mlynáře, vystudoval gymnázium a poté i filozofii a práva na univerzitě. Ale ukázal se nakonec jako rozený umělec. Kromě psaní veršů, divadelních her, zápisů z cest a románu také ochotničil v pražských divadlech, kreslil a maloval zříceniny hradů. Byl vášnivým cestovatelem a chodcem - pěšky z Prahy došel například do Krkonoš nebo až do Itálie.

Navštěvoval přednášky Josefa Jungmanna a stýkal se i s Josefem Kajetánem Tylem, jehož žena Máchu seznámila s jeho životní láskou - Eleonorou Šomkovou. Máchova Lori, jak je známá, se mu stala osudovou. Jejich vztah vyvrcholil narozením syna Ludvíka a plánováním svatby. K té ale již nestihlo dojít. Mácha zemřel náhle v Litoměřicích na choleru 6. listopadu 1836. Pohřeb mladého básníka byl pak 8. listopadu, právě v den, kdy se měl ženit.

Ilustrace k Intermezzu, Máj od Karla Hynka Máchy, vytvořil Jan Zrzavý v roce 1924 (technika uhel na papír) a jsou součástí sbírky Národní galerie v Praze.
0 komentářů
Update cookies preferences