Nikdy jste neslyšeli jméno Bertha von Suttner? Berta Suttnerová? Berta Kinská-Suttnerová nebo Berta ze Suttnerů? Osobnost této výjimečné ženy přelomu 19. a 20. století je dnes téměř zapomenuta. Málokdo si vybaví její jméno a téměř nikdo netuší, čím byla významná. Přitom šlo o jednu z předních postav tehdejší společnosti - spisovatelku, publicistku a především známou pacifistku, která jako první žena získala v roce 1905 Nobelovu cenu míru. Pocházela přitom z Prahy, ze starého šlechtického rodu Kinských.
Zchudlá šlechtična, ale i přítelkyně Alfreda Nobela
Dcera hraběte Františka Josefa Kinského a jeho ženy Žofie se narodila 9. června 1843 v Praze na Novém Městě. Jelikož ale její otec zemřel ještě před Berthiným narozením a matka byla nižšího původu, se svou rodinou, slavným rodem Kinských, neměla vřelé vztahy. S matkou proto po prvních letech v Praze odešly do Brna a později do Vídně, kde se mladá dívka vzdělávala u přátel svého zesnulého otce. Měla nadání pro jazyky, zajímala se o hudbu, umění, literaturu, ale i filozofii.
Kvůli nedostatku financí Bertha v roce 1873 nastoupila na místo guvernantky do rodiny průmyslníka Karla von Suttnera. A právě tady začal její vztah s mladým Arturem Suttnerem, který ale rychle přerušila jeho matka. Bertha na její popud odpověděla na nabídku práce v Paříži, kde proslulý Alfred Nobel hledal asistentku se znalostí jazyků. Mladá žena místo získala, odjela do Francie a s vědcem si vytvořila blízký přátelský vztah. Když se ale Nobel vracel do Švédska, s prací skončila a odjela zpět do Vídně, kde se tajně provdala za milovaného Artura.
Válka jako zbytečné utrpení
Novomanželé krátce po svatbě odjeli do Gruzie, kde byli svědky hrůz rusko-turecké války a mimo jiné pracovali ve vojenských lazaretech. Zde si Bertha von Suttner uvědomila marnost a zbytečnost válečného utrpení a rozhodla se svůj život zasvětit dosažení míru. Svou protiválečnou myšlenku propagovala psaním článků, účastnila se konferencí, přednášela pro veřejnost. Obrovský ohlas vzbudil její román Odzbrojte! (nebo také v novém vydání Složte zbraně!) poukazující na absurditu a zbytečnosti válčení v kontextu reálných historických událostí, například bitvy u Sadové.
Nesmrtelný odkaz Berthy von Suttner
Za svou mírovou činnost získala jako vůbec první žena v historii roku 1905 Nobelovu cenu míru, zasloužila se ale i o založení několika mírových organizací a institucí napříč světem, například i Stálého rozhodčího soudu v Haagu.
Zemřela 21. června 1914, jen pár dnů před atentátem na Františka Ferdinanda d'Este a začátkem první světové války, jejíž vypuknutí by pro ni jistě bylo velkým zklamáním. To se mi líbí
0 komentářů