Legendární Babička, ale taky pohádky jako Sedmero krkavců, O princezně se zlatou hvězdou na čele nebo Chytrá horákyně, stejně jako desítky povídek a dalších textů. To a ještě mnohem více po sobě zanechala spisovatelka a vlastenkyně Božena Němcová. Národní patronka si prošla vším od života na venkově, přes aktivní společenský život v blízkosti umělců, nešťastné manželství, tragickou smrt dítěte i chudobu, až po těžkou nemoc. Všechny tyto skutečnosti formovaly její silnou osobnost a pomohly jí zanechat po sobě odkaz, který přetrvává i více než 150 let po její smrti.
V její tvorbě se objevuje zejména venkovský život, cestopisné poznávání okolí a vztah obyčejných lidí a šlechty. V průběhu 20. století se odkaz Němcové stal inspirací mnoha českým umělcům jako například Jaroslavu Seifertovi nebo Vítězslavu Nezvalovi. Osobnost spisovatelky a její tvorbu si ale později také přivlastnila vládnoucí ideologie jako předchůdkyni socialistických myšlenek. Její knihy se zařadily mezi povinnou školní četbu, kde dodnes přetrvávají, a většina lidí tak zná tuto mimořádnou ženu „pouze“ jako autorku Babičky. Osobnost spisovatelky, její osud a další díla tak ustoupily do pozadí.
Jedna z prvních spisovatelek období národního obrození, vzdělaná žena, matka, společensky se angažující osobnost a patriotka – tím vším Božena Němcová byla. Nevšední motiv trička s portrétem této mimořádné ženy je tak symbolem emancipace, vzdělanosti a národní hrdosti, stejně jako obdivu k práci spisovatelky.
Dámské tričko zde, černá varianta pak zde, pánové omluví, mužskou verzi nemáme.
To se mi líbí
0 komentářů