Prodejna Palackého 7 bude otevřena od 6. 1. 2025.

Seifert, Heyrovský a ti další. Znáte všechny české nobelisty?

4. 12. 2024 |

Když se řekne Nobelova cena v kontextu naší republiky, jména Jaroslava Seiferta a Jaroslava Heyrovského vyvstanou na mysli snad každému z nás. Slavný básník získal cenu za literaturu v roce 1984, geniální chemik v roce 1959 za objev polarografie. Věděli jste ale, že existují další osobnosti původem z Čech, které prestižní ocenění také nesou? Málo se o nich u nás mluví, protože většinou nepoužívali češtinu a část života prožili v zahraničí, kořeny ale mají české.

Gerty Theresa a Carl Ferdinand Coriovi: Manželé s Nobelovou cenou za medicínu

Oba se narodili v Praze v roce 1896, oba do německy mluvící rodiny. Poznali se během studií na německé Karlo-Ferdinandově univerzitě a společně odpromovali s tituly MUDr. Po promocích v roce 1920 spolu odjeli pracovat do Vídně, kde se také vzali. Kvůli Gertinu židovskému původu se nakonec přesunuli do USA.

Právě v Americe se naplno věnovali svému výzkumu na poli medicíny a biochemie. Zkoumali mimo jiné metabolismus sacharidů v živočišném organismu a v roce 1929 objevili dnes známý Coriho cyklus, průběh katalytické konverze glykogenu. Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali v roce 1947 za objev funkce hormonů předního laloku hypofýzy při metabolismu cukrů. Gerty Theresa se tak stala historicky první ženou, která tuto cenu za medicínu obdržela.

Bertha von Suttner: První ženská nositelka ceny za mír

Narodila se jako hraběnka Kinská v Praze roku 1843. V životě vystřídala řadu rolí a procestovala kus světa. Byla guvernantkou, novinářkou, ošetřovatelkou, cestovatelkou, spisovatelkou, ale především pacifistkou, která celoživotně vystupovala proti válkám a zbrojení. Stála v čele několika mírových organizací, jezdila na kongresy, přednášela a šířila osvětu i svým románem Složte zbraně! V roce 1905 získala jako první žena Nobelovu cenu za mír. Příznačně zemřela jen pár dnů před začátkem první světové války.

Peter Grünberg: Brilantní fyzik odsunutý jako dítě

Narodil se v roce 1939 v Plzni, žil v Dýšině, ale už v sedmi letech musel odejít. Jeho rodiče měli německou národnost, a tak se rodině v roce 1946 nevyhnul odsun z Československa. Otec zemřel hned po válce a Peter se se svou matkou a sestrou usídlil v Německu ve městě Lauterbach. Vystudoval fyziku na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu a Technické univerzitě v Darmstadtu. Celoživotně se věnoval výzkumu, převážně v německém Jülichu. V roce 2007 získal Nobelovu cenu za svůj objev obří magnetorezistence, díky které byla možná výroba pevných disků s gigabytovou kapacitou.

Nobelovy ceny: Tradice a odkaz Alfreda Nobela

Nobelovy ceny se každoročně udílejí ve Švédsku 10. prosince. Jejich historie sahá až do roku 1901, kdy byly předávány poprvé. Celá jejich myšlenka vznikla na popud Alfreda Nobela, vynálezce dynamitu, který ve své závěti požadoval, aby bylo jeho jmění použito na založení cen pro ty, kteří se zaslouží o největší přínos lidstvu.
0 komentářů
Update cookies preferences