Každý den slýcháme, co všechno je v České republice špatně. A bezesporu toho hodně špatně je. Ostatně stěžovat si je normální a rozhodně tím nijak nevybočujeme oproti ostatním národům. Ale pojďme se pro jednou na Česko podívat jinak. Jako na zemi, která má nespočet úžasných kvalit. Jako na zemi, která se umisťuje v horních pozicích žebříčků prakticky ve všech statistikách kvality života. Jako na zemi, kam se našinci, kteří vylétnou z české kotliny, vrací a často unisono zmiňují, že s rodinou by nikde jinde žít nechtěli. Knihu napsal Oldřich Neuberger, jeden ze zakladatelů Bohémy.
Život v České republice je v současné době jeden z nejlepších z celého světa. Může se to zdát jako odvážné, pro někoho až šílené tvrzení. Jsme zvyklí spíše slýchat, co všechno
je v Česku špatně, co se hroutí anebo se zhroutí, pokud nepodnikneme nutné reformy. Z pohledu uvnitř si svět často malujeme jako krásné, skvělé a fungující místo. Až delší pobyt jinde však odkryje unikátní vlastnosti České republiky. A právě tuto unikátnost postupně naleznete v jednotlivých kapitolách knihy.
Z pohledu uvnitř si svět často malujeme jako krásné, skvělé a fungující místo. Až delší pobyt jinde však odkryje unikátní vlastnosti České republiky. Mohli bychom říci, že Čechů je 0,14 % světové populace a tvoříme pouze 0,3 % celosvětového HDP. Nebo se na to můžeme podívat jinak a říci, že jsme devátý největší národ v Evropské unii a že jsme po vypuknutí války na Ukrajině darovali na pomoc v absolutních číslech jedni z nejvíc z celého světa. Je možné, že jednoho dne budeme na současné období vzpomínat jako nejlepší období České republiky. Pokud dnes vyjedeme západním směrem, možná si v leckterém městě řekneme „hezká architektura, ale potřebovalo by to opravit“. Když se dnes projedeme Českou republikou, ukáže se nejen krásná země, ale především země, do které natekly stamiliardy z Evropské unie.
Už nemůžeme říkat, že doháníme západ. Po třiceti letech od revoluce na západě jsme – jsme součástí západu. Otázka je, jak s tím dále naložíme. Jsme otevřená pluralitní demokracie. Máme nepopulistickou vládu a ve světě respektovaného prezidenta. Dodejme, že ještě před pár měsíci se obojí zdálo jako velmi nepravděpodobné. Tento text je tedy testamentem roku 2024, protože je velmi pravděpodobné, že po dalších parlamentních volbách to tak již nebude.
Žijeme v nejlepší době lidstva a my v deseti procentech těch nejbohatších. To je slušný základ si nestěžovat a být vděčný, ne ? Nebo si toho alespoň být vědomi a občas
to zmínit před dětmi. Mým záměrem není vykreslit Česko jako ráj na zemi. Na spoustu faktů a statistik se dá dívat z různých pohledů a třeba právě vám vyjdou některá porovnání pro
nás výrazně hůře.
Kniha obsahuje 24 kapitol, přičemž každá z nich poukazuje na jednu část naší národní historie či identity. Nemusíte číst jako celek od začátku do konce. Nadpisy a obrázky by vám měly pomoci knihou jen tak listovat, a až vás něco zaujme, tak se začíst.
Autor: Oldřich Neuberger
Redakční spolupráce: Martin Macke, Michaela Popková
www.nejlepsimistonazemi.cz
To se mi líbí
0 komentářů